Idea
Od lat wspaniale wpisują się w filmowe tradycje naszego regionu łącząc w sobie doświadczenie i nowoczesność – to tu zobaczysz filmową klasykę w świetnej jakości, najnowsze artystyczne produkcje z całego świata, a po seansach porozmawiasz o kinie podczas ciekawych dyskusji ze specjalistami, twórcami i ludźmi kultury.
W 1939 roku w ówczesnym województwie śląskim funkcjonowały 82 kina, w niemieckiej części Górnego Śląska było ich 79. Na terenach wiejskich właściciele gospód i zajazdów (Gasthausów) montowali w salach tanecznych bądź restauracyjnych projektory i w dni wolne od pracy wyświetlali repertuar dla wszystkich.
Po II wojnie światowej szybko przywrócono te obiekty do życia, bo film nadal był najważniejszą ze sztuk.
Od lat 60., przez kolejne dekady, kina tradycyjne musiały się zmierzyć z wieloma wyzwaniami (telewizja, VHS, dvd, zmiana modelu ekonomicznego, multipleksy, internet, platformy streamingowe), którym nie wszystkie sprostały. W efekcie wiele placówek zniknęło.
W najlepszych okresach w każdym mieście funkcjonowało kilka obiektów. Mieściły się nie tylko w centrach, ale i odległych dzielnicach. Dziś jedynie Katowice posiadają trzy kina, pojedyncze działają w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Opolu, Czechowicach-Dziedzicach, Żywcu. W wielu miastach w ogóle ich nie ma.
Wszystkie obecnie działające w regionie kina tradycyjne mają profil studyjny, to znaczy świadomie zrezygnowały ze ścigania się z multipleksami w zdobywaniu widza kasowymi tytułami. Włączają do repertuaru dużo filmów polskich, europejskich i artystycznych. Organizują szereg wydarzeń specjalnych z myślą o swojej lokalnej widowni, której zainteresowania dobrze znają. Często zapraszają specjalnych gości, w tym twórców, by umożliwić widzom bezpośrednie rozmowy na ważne dla nich tematy. Są miejscami, gdzie spotykają się lokalne społeczności w różnym wieku, z różnych grup, o różnych zainteresowaniach, czujące potrzebę spędzenia czasu w pobliskim kinie, w otoczeniu widzów o bardziej wymagających gustach, bez popcornu i długiego zestawu reklam (nie mylić ze zwiastunami).
Zainicjowane przez Śląskie Towarzystwo Filmowe Dni Śląskich Kin Studyjnych mają na celu spopularyzowanie tych miejsc, pokazanie mieszkańcom, że nadal aktywnie działają z myślą o nich właśnie, a wspólne oglądanie filmów na dużym ekranie to wartość, jakiej nie zapewni im samotny wieczór przed telewizorem czy ekranem komputera. W wydarzeniu bierze udział 10 kin, które stanowią reprezentatywną grupę spośród wszystkich subregionów: śląskiej industri, Zagłębia, górzystego południa oraz Opola, które jest historyczną stolicą Górnego Śląska.

Atrakcje programowe
Wydarzenia w ramach tejże imprezy będą organizowane przez poszczególne kina. Złożą się na nie przede wszystkim pokazy filmowe. Zobaczymy jednego z najbardziej kultowych reżyserów Jima Jarmuscha (Nieustające wakacje, Truposz). Kilka kin wyświetli wcześniejsze dokonania japońskiego mistrza anime Hayao Miyazakiego, laureata tegorocznego Oscara, Złotego Globu oraz nagrody BAFTA. Polską klasykę reprezentować będą Opętanie Andrzeja Żuławskiego i Na samym dnie Jerzego Skolimowskiego, a amerykańską – oscarowy Czarnoksiężnik z krainy Oz Kinga Vidora z 1939 r. Nie zabraknie polskiego i śląskiego kina współczesnego: Każdy ma swoje lato, Moje wspaniałe życie, Chleb i sól (w którym wystąpili Tymoteusz i Jacek Bies, patrz: Otwarcie DŚKS) oraz Zgorszenie publiczne. Będzie też kino eksperymentalne (Return to Reason), autotematyczne (I król rzekł „Co za fantastyczna maszyna”) oraz przypomnienie sylwetki wybitnego, słabo niestety pamiętanego, pochodzącego z Gliwic tancerza Gerarda Wilka. W programie znalazł się także tegoroczny podwójny laureat Oscara, Strefa interesów, którego koproducentem był Śląski Fundusz Filmowy.
Seanse zostaną okraszone prelekcjami, migawkami z historii katowickiego Światowida oraz spotkaniem z osobami prowadzącymi lokalne kina studyjne. Czeka nas także oprowadzanie po Pałacu Zagłębia, w którym mieści się kino Kadr w Dąbrowie Górniczej i spacer śladami gliwickich kin.
Otwarcie DŚKS odbędzie się w Kinoteatrze Rialto, zobaczymy klasyczną komedię z Busterem Keatonem pod wymownym tytułem „Rozkosze gościnności” (wszak kina zawsze są niezwykle gościnne). Oprawę muzyczną na żywo wykonają: Jacek Bies (instrumenty klawiszowe) oraz Adam Jędrysik (gitara, elektronika).
Szczegółowe informacje: https://www.facebook.com/slaskie.towarzystwo.filmowe oraz na stronach internetowych poszczególnych kin.
Otwarcie Dni Śląskich Kin Studyjnych odbędzie się w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Zobaczymy klasyczną komedię z Busterem Keatonem pod wymownym tytułem „Rozkosze gościnności” (wszak kina zawsze były niezwykle gościnne). Oprawę muzyczną na żywo wykonają: Jacek Bies (instrumenty klawiszowe) oraz Adam Jędrysik (gitara, elektronika). Potem będzie jeszcze ciekawiej…
★ Rialto ★ Światowid ★ Meduza ★ Świt ★Amok ★ Roma ★ BCKino ★ Kadr ★ Janosik ★ Patria
PROGRAM Kino MEDUZA Opole

24.05 (piątek)
18:00 KAŻDY MA SWOJE LATO, reż. Tomasz Jurkiewicz / Polska 2020 / 77 min.
Zbuntowana Agata przyjeżdża do małego miasteczka gotować na oazie. Zakochuje się w niej siedemnastoletni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego chory na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek wykorzystuje chorobę dziadka, by zbliżyć się do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć nieoczekiwanie ujawnia pilnie strzeżoną przez matkę Mirka rodzinną tajemnicę.

25.05 (sobota)
18.00 MOJE WSPANIAŁE ŻYCIE, reż. Łukasz Grzegorzek / Polska 2021 / 100 min.
Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – Joanna – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie „wspaniałe”. To historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Czy jednak wystarczy jej odwagi, by się zbuntować, zatrząść posadami małżeństwa, stracić reputację i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy?

26.05 (niedziela)
18:00 CHLEB I SÓL, reż. Damian Kocur / Polska 2022 / 100 min.
Student warszawskiej Akademii Muzycznej podczas wakacji wraca do rodzinnej miejscowości w sam środek konfliktu pomiędzy miejscowymi a obcokrajowcami.
Organizator:
Śląskie Towarzystwo Filmowe (kontakt: Urszula Biel; towarzystwofilmowe@gmail.com)
Partnerzy (kina): Rialto i Światowid Katowice, Meduza Opole, Świt Czechowice-Dziedzice, Amok Gliwice, Roma Zabrze, BCKino Bytom, Kadr Dąbrowa Górnicza, Janosik Żywiec, Patria Ruda Śląska